Kendimi sıkı bir sinema takipçisi olarak görüyorum. Özellikle 30-40 yıl öncesinin zor şartları altında çekilen filmler beni çok daha fazla cezbediyor. 1980 yapımı bir film olan Das Boot da bu filmlerden bir tanesi. Alman yapımı olan bu film aynı zaman 4 saat 15 dakikalık süresiyle de tarihin uzun filmleri arasında yer alıyor.

Das Boot – Avcılar da Avlanır

Kasvet En Güzel Bu Şekilde Anlatılabilirdi

Film İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlara ait olan ünlü Das Boot denizaltılarının bir tanesinde görev yapan mürettebatın yaşayışlarını konu almakta. Filmin neredeyse tamamına yakını bir denizaltı içerisinde geçmekte Filmi izlerken size verdiği sıkıntı ve heyecan inanılmaz. Siz de kendinizi bir denizaltının içinde zannediyorsunuz. İlerleyen zamanlarda filmin uzunluğu yüzünden pek çok kişinin izlemediği anlaşıldığı için film makul bir şekilde 1 saat 20 dakikaya indirilmiş. Ancak tabii ki heyecan ve aksiyon içeren pek çok sahnesi kesilmiş. Ben uzun versiyonunu izlemenizi tavsiye ediyorum. Zaten izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Das Boot – Avcılar da Avlanır

Sessiz Avcılar

Das Boot denizaltıları İkinci Dünya Savaşı sırasında Akdeniz’e açılan ünlü denizaltılar. Yüzlerce olan bu denizaltılar Akdeniz’de dolaşan düşman donanma ve ticaret gemilerinin korkulu rüyası olmuştur. Sessiz bir şekilde hareket eden bu denizaltılar zaman zaman 5’li gruplar halinde düşmanlara saldırarak tarihte Das Boot taktiği adıyla bir denizaltı saldırı tekniği de geliştirmiştir. Filmin enteresan taraflarından bir tanesi de filmde oynayan tüm oyuncuların Alman ve filmin dilinin de Almanca olması. Yani filmi orijinal dilinde ve altyazılı olarak izlemekten başka seçeneğiniz yok. Bununla birlikte yine filmin yönetmeni Wolfgang Pedersen dışında filmde rol almış hiç kimse ünlü değil. Hatta filmde oynayan pek çok aktör bu filmden başka hiçbir filmde rol almamış. Film 80’li yıllarda birkaç defa TRT’de yayınlandı. Ancak bende yaşça ufak olduğumdan dolayı bazı sahnelerini hayal meyal hatırlıyorum.

Das Boot bu tarz farklı film sevenlerin kesinlikle kaçırmamaları gereken bir film.  Jakob’un Yalanları isimli film hakkında yazdığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.