Sosyal medyanın artık hayatımızın önemli bir parçası olduğunu inkâr etmemek gerek. Kişisel anlamda sosyal medya kullanıcısı olanların yanında ticari anlamda da sosyal medya kullanımı oldukça yüksek. Ama ne olursa olsun iki türlü kullananların da en büyük amaçları çok daha fazla kişiye ulaşmak. İşte influencer bu noktada devreye giriyor. Daha yeni yeni öğrenilmeye başlanan bu kavram sosyal medya kullanıcıları için son derece etkili.

Influencer Nedir?

Diyelim ki kendime ait bir Instagram hesabım var. Bu hesabımı da 1 milyon kişi takip etmekte. 1 milyon kişi oldukça yüksek bir takip sayısı demek. Bu kadar takipçisi olan bir kişi de ister istemez insanları yönlendirme ve onları etki altında bırakmak konusunda söz sahibi oluyor. Yaptığı tek bir paylaşım insanların fikirlerini değiştirebiliyor, onların ikna olmalarına sebep olabiliyor. Durum böyle olunca başka Instagram kullanıcıları ya da Instagram’da hesabı bulunan firmalar bu kişinin sahip olduğu 1 milyon takipçiden yararlanmak istiyorlar. Bunun için de bu hesabın sahibi kişiyle iletişime geçip onun hesabı üzerinden kendi reklamlarının yapılmasını istiyorlar. Bir başka deyişle bu kişi çok fazla takipçiye sahip olduğu için onun takipçilerinden faydalanıyorlar. İşte bu çok takipçisi olan kişi influencer oluyor.

Daha Çok Kişiye Ulaşmak İçin Influencer Kullanımı

Nasıl Bağlantı Kurulur?

Sizde Instagram’ı çok kullanan bir kişiyseniz influencer kavramını da sıklıkla duymuşsunuz demektir. Bununla birlikte çok fazla takipçisi olan hesapların profil kısımlarında “ortak çalışma”, “iş ortaklığı” gibi terimleri de görebilirsiniz. Bu terimlerin hemen yanında bir iletişim adresi bulunmaktadır. Bu kişilerin takipçilerine ulaşmak isterseniz bu iletişim adresleri üzerinden bağlantıya geçmeniz gerekiyor. Bu hesaplar genellikle günlük olarak sizin istediğiniz ve size ait olan bir paylaşımı yapıyorlar ve 24 saat boyunca bu paylaşım Instagram hesapları üzerinde kalmaya devam ediyor. Elbette bunun da bir ücreti var. Ücretler sayfanın takipçi sayısına göre farklılık göstermekte.

Erkek giyim tarzları için yazdığım yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.