DESTİNASYON; BURDUR- SALDA GÖLÜ

Destinasyon Fransızca kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı: Varılacak olan yer. Yani size şimdi Türkiye’de varabileceğiniz en güzel noktalardan birini anlatacağız. Hazır iseniz yola çıkalım. Son zamanlarda sosyal medyanın en çok ekmeğini yiyen yerlerden biri: Salda Gölü. Hatta havalı bir ismi de mevcut Türkiye’nin Maldivleri. Ee Salda Gölü nerededir? Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü son dönemlerde çok sayıda turisti kendine çekmiştir. Bu durum birçok doğaseverin de canını sıkmıştır. Doğal güzelliklerin bozulmaması için göle gittiğimizde çevreye zarar vermememiz gerekir. Bu durum sadece burası için geçerli olmamalı, ülkemizin her köşesini el üstünde tutmalı ve zarar vermemeliyiz.

  SALDA GÖLÜ’NDE NE YAPILIR?

Destinasyon ; Burdur - Salda Gölü

Salda Gölü bugüne kadar adı çok duyulmamış güzelliklerden biriydi. Peki ne oldu da adı bu kadar duyulmaya başladı? İnsanlar Salda Gölü’ne neden bu kadar ilgi gösterdi? Ziyaretçiler Salda Gölü’ne daha çok karstik araştırmalar yapmak üzere gider demek isterdim ama durum pek öyle değil. Peki Salda Gölünde ne yapılır? Salda Gölü’nü çekici kılan özellikleri dupduru mavisi ve bembeyaz kumları. Bu arada gölün her yerinin bembeyaz kumlarla kaplı olmadığını söylemeden geçmeyelim. Fotoğraf çekmek için en ideal yer beyaz kumlu olduğu yer. Göle çeşitli yerlerden yüzmek için girilebilmekte hatta halk plajları mevcut, girilmeyen yerler ise belediye tarafından belirtilmiş halde. İzin verilmeyen yerlerde kesinlikle yüzmeyin. İzinsiz yerlerde balçık ve su yılanları bulunabilir. Kötü bir durumla karşı karşıya kalmanızı istemeyiz. Göle yakın yerlerde kamp kurup gecenizi orada geçirebilirsiniz ama havaların sıcaklığına aldanıp incecik gitmeyin Salda gece ayazı insanı mahvedebilir. Bungalov evlerde veya hazır çadırlarda kalmak isterseniz de Yeşilova’ya gitmeniz gerekir. Yeşilova’ya sabahın ilk saatlerinden akşam 8’e kadar araba bulunuyor. Maldivler kısmına ise toplu taşıma mevcut değil.

Salda Gölü’ne gitmişken güzelleşmeden gelmeyin. Çamur banyosuyla kendinizi mineral bombasına tutun. Çok sayıda faydalı minerali barındıran çamur cilde iyi gelmektedir. Çamur banyoları için gölün etrafında minik minik çukurlar sizi bekliyor.

Salda gezinizde yapacağınız en güzel şeylerden biri de günbatımını izlemektir. Doğanın muhteşemliğine bir de orada şahit olun.

Salda Gölü tatil günlerinde iğne atsan yere düşmeyecek kıvama gelmektedir. Sessiz, sakin, doğayla iç içe bir gün yaşamak istiyorsanız hafta içi gitmenizi öneririz.

 

    SALDA GÖLÜ ÇEVRESİNDE NELER VAR?

Destinasyon ; Burdur - Salda Gölü

Burdur il sınırları içinde yer alan Salda Gölü konum olarak Denizli Antalya ve Burdur illerinin ortasındadır. Burdur’a 76km, Denizli’ye 96km, Antalya’ya ise 160km mesafede yer almaktadır. Isparta da Salda’dan sonra gidebileceğiniz yerlerden biridir. Mis gibi lavanta bahçeleri hem içinizi açar hem de fotoğraf çekimlerinize güzel bir fon olur. Horoz kent Denizli’de de dünyanın en güzel yerlerinden biri olan beyaz cennet Pamukkale’yi ziyaret edebilirsiniz. Pamukkale yakınlarında bulunan kırmızı suyu da görmeden geçmeyin. Antalya ise başlı başına bir turizm cenneti anlatmaya gerek bile yok gidin ve görün pişman olmazsınız.