Bu yazımı okuyan pek çok kişi, “bunu nerden biliyorsun, boşandın mı?” diye sorabilir. Hayır, boşanmadım ama etrafımda pek çok boşanan arkadaşım var. Bu yüzden boşanmak zor diyebiliyorum. Aslında bu kişiler hepimizin etrafında var. Bu yüzden kendi gözlemlerime dayanarak bu olayın kolay mı zor mu olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Her Şey Boşa Gidiyor

Boşanmak elbette kolay değil. Sonuçta birlikte inşa ettiğiniz bir evi boşaltıp kendi kaderine terk ediyorsunuz. Yani tüm emekleriniz boşa gidiyor. Gözlemlerime dayanarak öğrendiklerimden bir tanesi boşanma sonrasında erkeğin yaşamsal, kadının ise duygusal bir boşluğa düştükleri. Evet, erkek duygusal bir çöküntüden ziyade hayat anlamında bir çöküntü yaşıyor. Bu şu demek akşam işten geldiğinizde size yemek yapan birisi yok. Çorabınızın teki kaybolduğunda nerde olduğunu size gösterecek biri yok. Evi temizleyecek, yemek yapacak biri yok. Sizinle dertleşecek biri yok.

Boşanmak Ne Kadar da Kolay

Bunların hepsi erkeğin evlilik hayatında karşılaştığı durumlar ve hepsi bir anda bitiyor. Boşanmak erkek için bundan dolayı zor. Kadın da ise boşanma daha çok duygusal bir çöküntü yaratıyor. Bunun için kadın erkeğe göre çok daha güçlü olmak zorunda. Bazı kadınlar bu duygusal çöküntüyü kısa zamanda atlatmak için başka bir erkek arayışına giriyorlar. İşte kadınla erkeğin ayrıldığı nokta da burası. Çünkü erkek evde her şeyin yeniden yoluna girmesi, çorabının tekinin nerede olduğunu kendisine birisinin söylemesi için yeni bir kadın arayışına girmiyor.

Kanunlar Kadından Yana

Günümüzde boşanmalarda kanunlar tamamen kadının tarafında yer alıyor. Evlendikten sonra satın alınan mallar ortak şekilde pay edilse de eğer kadın çalışmıyorsa erkek ya bu malların tamamını kadına verip aylık düşük bir nafaka ödemek zorunda ya da eşyaları ortak paylaşıp nispeten daha yüksek bir nafaka ödemek zorunda kalıyor. Boşanma süreçlerinin bazen ayar sürmesi bu konudaki anlaşmazlıklardan kaynaklanıyor. Bu yüzden siz siz olun evlenmeden önce iyi düşünün.

Erkek parfümleri hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.