Blue Jean pantolon demek ne derece doğru bilmiyorum. Normalde Blue Jean olarak yazıldığında da akla pantolon gelmesi gerek ancak biz bazı kavramlarda olduğu gibi bu kavramı da Blue Jean pantolon olarak değiştirmişiz. Yüz yılı aşkın bir süredir tüm dünya tarafından kullanılan bu pantolon tarihin her döneminde farklı kesimlerin kendilerini fark ettirebilmeleri için kullandıkları bir pantolon olmuştur.

Maden İşçileri Tarafından Giyilmesi

Amerika’ya göç eden bir Yahudi olan Levi Strauss tarafından bulunan kot pantolon ilk olarak maden işçileri tarafından kullanılmaya başlandı. Bunun sebebi ise kot kumaşının son derece dayanıklı ve ağır işlerde çalışan insanlar için uygun olmasından ötürüydü. İşte günümüze kadar gelen Levi’s markası da buradan çıkmakta. Elbette zaman içerisinde Blue Jean pantolon kumaş anlamında olmasa da tasarım anlamında oldukça değişti. Pantolon üzerine metal düğmeler konuldu, dikişte kullanılan ipler mavi renkle daha uyumlu olduğu düşünülen kahverengi iplerle değiştirildi. Pantolonun yanında kot kullanılarak gömlek, etek, yelek ve ceket de üretildi.

Blue Jean Pantolon Modası

Günümüzde Blue Jean Pantolon

İster erkek, ister bayan olsun günümüzde Blue Jean pantolon tüm hızıyla kullanılmaya devam ediyor. Bazı erkekler dar kesim ya da düşük bel pantolonları tercih ederken bazıları ise klasik model pantolonları tercih etmeye devam ediyorlar. Bu seçimde en önemli faktör de elbette pantolonun rahatlığı. Bu işi yıllardır yapan markalar kalite konusunda oldukça yol almış durumdalar. Blue Jean konusunda ülkemizde de bu işi gerçekten hakkıyla yapan markalar mevcut. Hatta bu markalar ürettikleri pantolonları yurt dışına da ihraç ediyorlar. Benim dolabımda da farklı renklerde oldukça fazla kot pantolon bulunuyor. Çünkü kot pantolon artık hemen hemen her yerde giyilebilen bir giysi haline geldi. Özel davetler de dahi eskiden katı bir kural olan kumaş pantolon giyme şartı artık yavaş yavaş ortadan kalktı. Bunun sonucunda insanlar bu davetlere Blue Jean pantolon giyerek de katılabiliyorlar.

Peki erkek sonbahar modası nasıl? Bu konu hakkında yazdığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.