Bir evde odaya ilk girildiği anda göze çarpan ilk eşyalar koltuklardır. Çünkü odanın büyük bir bölümünü koltuklar kaplar. Aynı zamanda insanların en çok etkileşimde bulunduğu eşyalar da koltuklardır. Bu yüzden koltuklar diğer eşyalara göre daha çabuk eskir. Kirlendiği ya da eskidikleri için koltukları değiştirmek her zaman akıllıca bir hareket olmaz. Bu yüzden başvurulan bir diğer yöntem kılıf değişimi olmuştur. Günümüzde kılıf değişimi sıklıkla yapılan bir uygulama.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Kılıf değişimi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerde bir tanesi yeni yapılacak kılıfın eski renginde mi yoksa farklı bir renkte olacağı mı? Farklı renk seçilecekse bu rengin evinizin ve odada bulunan diğer eşyalarınızın renkleriyle de bir bütünlük tekil etmesi gerekiyor. Bu yüzden renk seçimi de büyük önem taşımakta. Kılıf değiştirmek günümüzde birkaç saat içerisinde yapılabilmekte. Hizmeti veren yerler evinize kadar gelip bu işlemi yapıyorlar. Eğer kendinize güveniyorsanız tek başınıza da yapabilmeniz mümkün.

Bir Koltukta Aranması Gereken Özellik: Kılıf Değişimi

Elbette kılıf değişimi sadece eskidiği için yapılmıyor. Evini baştan ve belli bir çizgide dekore etmek isteyenler de koltuk kılıflarını değiştirme yolunu seçiyorlar. Bu sayede istenilen renklerde birbiriyle uyumlu olan eşyalara sahip oluyorlar. Sıklıkla koltuklarını temizleyenler bir süre sonra koltukların kumaşının kalitesine bağlı olarak eskiyip yıprandıklarını gözlüyorlar. Böyle bir durumla karşılaşanlar için de kılıf değiştirmek bir çözüm oluyor. Teknolojinin ilerlemesi ve kullanılan tekniklerin de gelişmesi sebebiyle yeni kılıf kaplanan koltuklar tıpkı yeni bir koltuk gibi olmakta. İstenildiği taktirde sadece kılıf değişimi değil koltukların iç kısımlarında bulunan sünger ve elyaf malzemeler de yenilenebiliyor. Bu sayede yeni bir koltuk takımına da sahip olmuş oluyorsunuz. Tabi ki bazı koltuklarda kılıf değişimi söz konusu olmuyor. Bu yüzden yapılması gereken ise yüzey kaplatılması. Yüzey kaplatılması işlemi kılıf değişimine göre çok daha meşakkatli bir işlem.

İç mekanda renkli duvarlar hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.