Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak şart. Ancak sadece spor yaparken sağlıklı kalmak da pek mümkün değil. Özellikle sporcular sadece antrenmanlarda değil antrenman öncesi beslenme konusuna da dikkat ediyorlar. Antrenman öncesi nelerin ne zaman tüketileceği yapılan sporun da işe yarayıp yaramadığı konusunda belirleyici olmakta.

Antrenman öncesi beslenme konusunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta alınan proteinler. Bu proteinler vücut kaslarının en büyük dostu. Bir sporcu için kasların ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Aslında sadece antrenman öncesi değil antrenman sonrasında da beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Antrenman öncesi çok fazla yemek yemek yapılan sporun da hiçbir anlamının olmaması demek. Çünkü dolu bir mide ile bir şeyler yapmaya çalışmak size yarardan çok zarar verecektir. Halk arasında sıklıkla yemek yedikten sonra kullanılan yürüyüşe çıkıp yediklerimizi eritelim cümlesi tamamen gerçek dışı bir cümledir. Çünkü spor yapılarak yediklerimizi eritemeyiz. Yediklerimizi olayca eritmek için dışarıdan yapabileceğimiz hiçbir şey bulunmuyor. Yemeklerden sonra soda içmek sadece midedeki gazın ağız yoluyla dışarı atılması demek. Bu da midede kısa süreli bir rahatlama hissi sağlıyor ancak yediklerin hazmedilmesine hiçbir katkısı yok.

Antrenman Öncesi Beslenme

Antrenman öncesi beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de antrenmana başlamadan en az 4 saat önce öğün yemeğini yemek. Eğer antrenman öğlen 12’de ise sabah 8’de yapılacak olan kahvaltıdan sonra antrenmana kadar bir şey tüketmek doğru olmayacaktır. Eğer bu zaman aralığında bir şeyler tüketirseniz bu durum antrenman sırasındaki performansınızı da ciddi anlamda düşürecektir. Bununla birlikte dolu bir mide ile antrenmana çıkmak mide kramplarına da sebep olabilir. Yemeklerde yüksek oranda yağ tüketiyorsanız bu durum  sindirimi zorlaştıracağı için besinlerin daha uzun sürelerde hazmedilmesine sebep olacaktır.

Ekose desen hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.