Absürt filmlerden hoşlananlar için pek de yeni olmayan ama bana göre gelmiş geçmiş en iyi komedi filmlerinden bir tanesi olan Airplane hakkında bir şeyler yazmak istedim. Eminim ki bu filmi izlediğinizde neden daha önce izlemediğiniz için kendinize kızacaksınız.

Yazımın başlığına filmin en can alıcı sahnelerinden bir tanesinde söylenen repliği koydum. İlk bakışta bir şey ifade etmiyor elbette. Ama bunun hostesin yolculara sorduğu bir soru olduğunu düşündüğünüzde o zaman aklınızda bir şeyler canlanmıştır. Airplane 1980 yapımı bir film. Filmin oyuncu kadrosu inanılmaz. Leslie Nielsen’den Peter Graves’e, Lloyd Bridges’den Kareem Abdul Jabbar’a kadar muhteşem bir kadro var. Film başladığı andan itibaren izleyici etkisi altına almayı başarıyor. Neredeyse 30 saniye boşa geçen zaman yok. Tam anlamıyla dolu dolu.

Airplane : Aranızda Uçak Kullanmayı Bilen Var mı?

Absürt Komedi

Airplane bu türde yapılan en başarılı komedi filmlerinden bir tanesi. Filmde bolca abartılı espri mevcut. Ancak espriler o kadar yerli yerinde ki yabancı bir film olsa da direkt olarak anlayabiliyorsunuz. Filmin elbette bir konusu var. Eski bir savaş pilotu olan ancak psikolojisi bozulduğu için ordudan ayrılan ve uçaklardan uzak duran Ted Striker hostes sevgilisinin kendisini terk etmemesi için onun görevli olduğu yolcu uçağına onu ikna etmek için biner. Ancak uçağın tüm pilotları yedikleri yemeklerden zehirlenir ve uçak havada otomatik pilotta uçmaya başlar.

İşte bu noktada koca yolcu uçağını indirebilecek birine ihtiyaç duyulur. Bu kişi de yıllar önce uçmayı bırakmış, bırakın uçak kullanmayı uçağa binmeye tövbe etmiş Ted Striker’dır. Eğlencenin had safhaya ulaştığı nokta da burasıdır. Bu eski savaş pilotunun bir şekilde bu uçağı tek parça olarak yere indirmesi gerekmektedir. Bütün bunlar olurken uçağın içinde yaşananlar da izleyiciye absürt espriler eşliğinde yansıtılır. Airplane yediden yetmişe herkesin kahkahalarla izleyeceği bir film.

Size önerebileceğim bir diğer film olan Mailiniz Var isimli film hakkında yazdığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.