Nuri Bilge Ceylan denilince artık tartışmasız Türk Sinemasının yakın dönem en başarılı yönetmeni demek doğru olacaktır. 2018 yılında yönetmenliğini yaptığı Ahlat Ağacı – The Wild Pear Tree yine ses getiren filmlerden bir tanesi oldu. Üstelik sade ülkemizde değil dünyada da. Film Oscar’a aday olma başarısını gösterdi. Ülkemizde sinema kültürünün hala çok fazla geliştiğini düşünmüyorum. Sinema biraz felsefe gibi. Yani izlemesini bilmek, içindeki mesajları yakalayıp anlayabilmek gerekiyor. Nuri Bilge Ceylan filmlerini izleyenler için de biraz beyin jimnastiği yapmaları gerektiğini söylemeliyim.

Ahlat Ağacı - The Wild Pear Tree

Filmin Kısa Hikayesi

Ahlat Ağacı – The Wild Pear Tree hayalinin peşinden koşan bir adamın hikayesini anlatıyor. Ancak bu hayalin peşinden koşarken her şey istediği gibi gitmiyor. Ufak yaştan itibaren edebiyatla ilgilenen filmin baş kahramanı Sinan yazar olmayı kafasına koymuştur. Her şeyi bir kenara atıp Anadolu’nun ücra köşesindeki köyüne geri döner. Köyüne dönmesindeki amacı ise burada çalışarak yeterli parayı toplamaktır. Var gücüyle çalışan Sinan hiç beklenmedik bir şekilde babasının geçmişten kalan borçları ile karşılaşır. Üstelik bu borçlar başına ciddi dertler açmaya da başlar. Merak etmeyin bunlar zaten filmin konusu ile ilgili bilinen şeyler. Çok fazla derine inmeyeceğim. Ancak izlemek isteyenler gerçekten kendilerini alamayacakları bir film izleyecekler. Filmi izleyenlerin filmle ilgili yaptıkları yorumlar ise mükemmel seviyesinde.

Ahlat Ağacı - The Wild Pear Tree

90’ların ikinci yarısından itibaren Türk Sinemasındaki yükselişi sinema ile alakadar olan herkes gözlemlemiştir. Bu dönemde söyleyebileceğim en önemli yapıtlar Eşkıya ve İstanbul Kanatlarımın Altında filmleri. Zaten hemen peşinden de ses getiren filmler birbiri ardına geldi. Bu dönem aynı zamanda aralarında Nuri Bilge ceylan, Zeki Demirkubuz Derviş Zaim, Reha Erdem ve Reis Çelik gibi önemli yönetmenlerin çıkmasına da tanıklık etti. Ahlat Ağacı – The Wild Pear Tree önemli Türk filmleri arasındaki yerini aldı.

Gemide filmi hakkında yazdığım ve ilginç olduğunu düşündüğüm yazıma buradan ulaşabilirsiniz.