Modada olduğu gibi ev dekorasyonunda da yavaş yavaş 90’lara dönüş gözlemleniyor. 90’ların dekorasyonu denildiğinde o yılları net hatırlamayan ve bugün 25’li yaşlarında olan pek çok insan var. O yılların ev dekorasyonunu ayrı kılan pek çok ayrıntı günümüzde tekrar yakalanmaya başlanarak evlerde kullanılmaya başlandı.

Uzak Doğu Motifleri

90’ların dekorasyonu denildiğinde şüphesiz akla gelen ilk şey uzak doğu motifleriydi. O zamanlar her evde mutlaka üzerinde uzak doğu motifleri olan tabloları görmek mümkündü. Bu durum nasıl ortaya çıktığını söyleyebilmek biraz güç. Ancak uzak doğu salgını bir şekilde evlere girmeyi başarmıştı. 90’ların bir diğer özelliği ise evde kullanılmayan gereksiz eşyaların atılması oldu. Masa üzerinde bulunan plastik meyvelerden tutun da büfede duran biblolar, büyük dolaplar bir şekilde evden çıkarıldı ve ev içindeki yaşam alanının mümkün olduğunca genişletilmesi hedef alındı. İnsanlar evdeki gereksiz kalabalığın gözlerini yorduğunu fark etmiş olmalılar. Aynı şeyi mobilyalar için de söylemek mümkün. Çünkü geleneksel büyük oturma odası ve yemek odası takımları da bir anda yerlerini daha ufak koltuklara ve daha ufak gösterişsiz masa ve sandalyelere bıraktı.

90’ların Dekorasyonu

90’ların dekorasyonu deyince akla gelen önemli bir şey de duvardan duvara halı yani halıfleks kültürünün evlerimize girmesi oldu. Halıflekslerin en önemli özellikleri ev temizlerken oldukça kolaylık sağlamasıydı. Bununla birlikte çocuklu ailelerin yerde emekleyen çocukları için de halıfleks sağlık açısından önemliydi. Halıfleksler 2000’li yılların ortalarına kadar evlerde kullanılmaya devam ettiler. Hanımların 90’lı yıllarda dikkat ettikleri önemli bir nokta da mutfaklardı. O zamanlar mutfakların kesinlikle beyaz renk olması gerekiyordu. 70’lerin ve 80’lerin ahşap ve koyu renkli mutfak anlayışı yerini bir anda beyaz ve insanın içini açan mutfak renklerine bıraktı. Aynı şekilde renkli çiçekler bu beyaz ağırlıklı mutfağı tamamlayan önemli aksesuarlardı.

Perde seçiminin önemi hakkında yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.