en popüler james dean filmleri

Madem denim içerikler paylaşmaya başladık, e film önerisini de buna göre seçelim dedim. Yapım yılı 1955 olan bu filmde, denim kumaşı James Dean’in giydiğini görüyoruz. Dünyaya yavaş yavaş zaten yayılmakta olan denim kumaşı filmde James Dean giydikten sonra, artık tüm dünya büyük beğeniyle giymeye başlıyor. Sonrası zaten malum; herkesin üzerinde bir denim parça var.

james dean natalie wood

Başrollerinde James Dean ve Natalie Wood olan filmin senaristi de Nicholas Ray. James Dean yeni bir şehir, yeni bir okul, yeni bir sosyal çevre içerisine dahil olan asi genç, Natalie Wood da zamanımızın pembe dizilerinde gördüğümüz yaramaz kız rolünü oynuyor.

james dean filmlerii

Film, tarihi, kültürel, estetik önemi dışında günümüz modası açısından da oldukça büyük önem taşıyor. 1950’li yıllarda denim pantolonlar zaten büyük beğeniyle giyilmeye başlanmış. 1955 yapımı bu filmde, James Dean tarafından da giyildikten sonra Amerikan okullarında da giyilmeye başlanıyor ve sonrasında Amerikan okullarında denim pantolon giymek yasaklanıyor.

james dean fashion inspiration

Film günümüzde hala bir çok ünlü tasarımcıya ilham oluyor. Hatta 2012 yılında aynı kıyafetler, değişik bir yorumla Michael Bastian tarafından İlkbahar/Yaz koleksiyonunda sunuluyor. Michael Bastian da kendisiyle yapılan bir röportajda James Dean tarzından esinlendiğini belirtiyor.

Michael Bastian 2012 İlkbahar/Yaz defilesini ve yapılan röportajı da izleyebilirsiniz.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *