Alaçatı Ot Festivali Bu Yıl 8. Kez Yapılacak

İzmir’in Çeşme ilçesinin sahil beldesi olan Alaçatı‘da her yıl düzenlenen ot festivali bu yıl da 6-9 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Festivalde Yenilikler Yapılacak

Alaçatı mahallesinin tarihi taş evleri ve damla sakızı ağaçları ile şehir hayatından kurtularak kadar rahat bir doğal yapısıyla uğrak bir yeri olmasıyla birlikte bu yıl 6-9 Nisan tarihleri arasında 8’incisi yapılacak olan Alaçatı Ot Festivali nedeniyle turistler şimdiden otelleri doldurdu. Yüzlerce farklı ot çeşidi, yöresel yemekler ve tatların tezgâhlarda yerini aldığı bu festivali geçtiğimiz yıl 150 bin kişi ziyaret etmişti. Bu yıl farklı konseptlerin sunulacağı festivalde geliştirilen bir uygulama bahçesinde Çeşme yöresindeki yetişen tüm otların ve sebzelerin de ziyaretçilere özel olarak tanıtılması planlanıyor.

Yöresel Tatlar Tanıtılacak

Bu yılki festivalde ayrıca stant açacak yerel üreticiler için tüm hazırlıklar Belediye tarafından sürdürülüyor. Çeşmeli yerel kadın üreticiler, bu bölgeye ve çevreye ait özel reçel, bal ve konserve üretimlerine hız verirlerken, diğer yerel üreticiler ise çeşitli otlardan ve yöresel yağlardan sabunlar üreterek bu festivale hızlı bir şekilde hazırlanıyor. Türkiye’nin pek çok ilinden gelen turistlere ve gezginlere yönelik özel tur şirketlerinin buraya turlar düzenlemesiyle bu yılki 6-9 Nisan tarihleri arasında Çeşme’nin yüz bini aşkın turisti ağırlaması bekleniyor. Ayrıca, festival kapsamında kurulacak olan pazar kapsamında bölgeye ve yerel üreticilere ciddi bir ekonomik gelir sağlanacağı belirtiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *